Награда “Борислав Пекић” за чланове Литерарне секције Пете

/ јун 10, 2019/ Литерарна секција

И ове године, престижном наградом “Борислав Пекић” награђени су наши ученици Литерарне секције:

Матеја Зорнић, 1/8
(прва награда – за најбољу причу)

Звездана Репац, 2/4
(друга награда – за песму)

Похвалнице за поезију додељене су ученицама првог разреда: Андреи Алорић и Анђели Ристић, и ученици 3/6 Емилији Тасић.

Посебно је похваљена њихова менторка, проф. Милица Шаренац

Извод из званичног образложења награде за прозу:

PRVA NAGRADA ZA PROZU dodeljuje se radu pod šifrom Otac, učeniku Mateji Zorniću, I-8, iz Pete beogradske gimnazije, učeniku profesorke Milice Šarenac
“… Ovo je jedan zreo i veoma studiozan tekst, u koji je vidno uložen veliki trud da bi se svi konci priče dobro povezali u jednu celovitu fabulu. To je priča koja bi mogla da uđe u svaku antologiju kratke priče. Ona je puna uzdržanih emocija. Sentimentalnost je naznačena na jedan veoma suptilan i posredan način. To je priča u najboljem smislu te reči.

Poseduje i lirsko i dramsko u odličnoj proporciji. Radi se o košmarnom položaju čoveka koji se iznenada budi u nepoznatom ambijentu ne znajući ni kako se u njemu našao ni gde se stvarno nalazi. Do detalja se opisuje njegovo nesnalaženje u prostoru i sve je obavijeno tajnom i misterijom u koju nas pisac uvlači… Na jednom mestu se kaže:

Mora da je prošlo dva dana od kada si se prvi put probudio, toliko si vremena proveo van svesti da je teško odrediti tačno. Ovog puta nije lako stati na noge, ne zbog umora, već zbog te proklete praznine. Nemaš snage da održavaš pravilan stav, tvoja glava je opuštena, savija se levo i desno u skladu sa tvojim korakom, ruka ti zamahuje iz ramena i opušteno udara u vrata celom svojom dužinom…
 Briljantna priča odlično vođena, i predstavlja jednu zaokrugljenu misterioznu celinu koja ostaje sa nama i dugo posle pročitanih redova…”