Предавање о славним ученицама и професоркама Прве женске

/ март 10, 2016/ Радионице и дешавања

8. марта 2016. је у читаоници наше школе одржано предавање др Светлане Томић – “Славне ученице и професорке Прве женске реалне гимназије”. Именована професорка АЛФА БК универзитета је својој некадашњој школи поклонила предавање које је недавно одржала на “Коламбија” универзитету у Њујорку где је  постигла велики публицитет. Поводом некадашњег дана школе биран је за овај догађај  датум када је уобичајено да се говори о женским правима и еманципацији, што наравно не значи да тај дан у том смислу треба да буде изузетак. У публици је овог пута било тридесетак ученика, професора данашње Пете београдске гимназије, као и гостију, махом некадашњих ђака наше школе. Др Светлана Томић је складно конципирала предавање да подједнако пажње посвети неколиким женама-пионирима борбе за права жена на равноправност, које су почетком 20. века биле ученице или професорке прве женске гимназије у Србији. Тако су присутни могли да нешто чују и науче о судбинама Паулине Лебл Албале, Ксеније Атанасијевић, Лепосаве Бошковић, Анђелије Лазаревић и другим великанкама у нашој средини. Наравно, поменуте су и Надежда Петровић и Мага Магазиновић, професорке Прве женске, као и њен први директор – Срета Пашић. Предавање је праћено комјутерском технологијом што је поспешило ефектност пријема у публици која је очевидно била фасцинирана изложеним садржајем и са којим се, у великој мери, упознала први пут, како једина постојећа монографија Прве женске реалне, аутора професора др Арсена Ђуровића не доноси мноштво података о судбинама наших истакнутих интелектуалки које су, сасвим сигурно, поправљале  културне и цивилизацијске стандарде своје средине. Треба сачувати наду да ће овакви сусрети ђака Пете разних генерација постати редовна пракса у Гимназији под Ташмајданом .

Ксенија Атанасијевић, филозоф и преводилац, прва жена која је докторирала на Београдском универзитету 1922. године